Leonardo da Vinci - od zvídavosti ke genialitě

12:16

Walter Isaacson, autor mnoha úspěšných publikací o známých osobnostech, se hlásí s novým jedinečným životopisem o Leonardu da Vincim s objektivními úvahami a náhledy na jeho inspirující život.Leonardo da Vinci. Jméno, které se bezesporu během staletí stalo synonymem umění a geniality. Umělec, vědec, technik i inovátor - to všechno Leonardo byl. Veskrze všestranný muž, prototyp renesančního člověka, který s nehraničící vášní a posedlostí studoval anatomii, létající stroje, zbraně, botaniku a mnohá další zákoutí přírody a samotné lidské existence.

Doposud ale zůstává také jedním z nejtajemnějších a nejsložitějších mužů, kteří se do historie pevně zapsali. Nezkrotný, zvídavý a naprosto živoucí ve své neukojitelné touze po vědění. Člověk, jenž předstihl svou dobu a zanechal po sobě spoustu nevysvětlitelných záhad a nezodpovězených otázek. Svůj nezaměnitelný otisk a brilantní mysl dokazuje na svých dvou nejslavnějších dílech - Mona Lisa a Poslední večeře. Jejich skryté poselství a znaky dodnes vrtají hlavou spoustě myslitelům.

Walter Isaacson se nechal k sepsání tohoto obsáhlého životopisu čítajícímu více jak 500 stran inspirovat podklady z Leonardových několika tisícistránkových vskutku zajímavých deníkových záznamů. Tato bravurně napsaná biografie v sobě vytváří náhled do barevně pestrého života da Vinciho, který skrýval své temné a světlé stránky. 

Během čtení ale zjistíte, že Isaacson za onou Leonardovou genialitou vidí mnohem víc a popisuje ji pravými slovy. Da Vinci byl opravdu na svou dobu naprostý unikát, nicméně jeho um nespočíval v tom, že by byl obdařen až nadpozemskými schopnostmi. Jeho životní dráha, rozměrné, nekončící a inspirující znalosti, tvůrčí vynalézavost, přístup ke vědě a umění totiž nebyl způsoben jakýmsi geniálním DNA, ale obyčejnou a hlubokou zvídavostí a důkladným pozorováním dění kolem sebe a nekonečnou fantazií. 

Autor napsal nesmírně poučující, čitelnou a přemýšlivou biografii Leonarda da Vinciho. Se spoustou obrázků, náčrtů i s krásně graficky vyvedenou časovou osou zachycující nejdůležitější milníky jeho života tak můžeme zkoumat jeho komplikovanou mysl. Díky tomu může čtenář okusit rozměrnost da Vinciho talentu a mapovat kroky jeho životní dráhy. Také ukazuje da Vinciho jako normálního člověka. Sleduje ho od narození až ke smrti se všemi jeho úspěchy i překážkami. A hlavně předestírá Leonardův odkaz, který by nás měl ponoukat k tomu, abychom byli otevření znalostem, jež nemáme jen slepě přijímat, ale také analyzovat. 

recenzi najdete na webu LUXORU


Žádné komentáře:

Děkuji za pár písmenek!

Používá technologii služby Blogger.