The Crown | RECENZE

15:02

Související obrázek


Jeden z pojmů, který evokuje Velká Británie? Královská rodina, v jejímž čele stojí královna Alžběta II. Žena, která po desetiletí upevňuje svoji osobnost. A právě The Crown mapuje její životní kroky. 


Před dvěma lety vznikl seriál s názvem The Crown, který se vracel na začátek panovnické dráhy Alžběty II. Popisuje nejen počátky její vlády, ale také všechny strasti její rodiny. A nyní vyšla doprovodná kniha, která se za seriálem ohlíží. V zahraničí se kniha stala velkým hitem, není divu, Alžběta je synonymem Velké Británie. Zná ji snad každý, své místo a jméno obhajuje desítky let, nemálo lidí ji obdivuje za její schopnost vládnout tolik desetiletí, a jak za se zdá, stále má dost vitality na to, aby další roky nadále seděla na britském trůnu. A stejně jako každá rodina má i ta královnina na kontě různé významné události, problémy i skandály, které nemálo hýbaly její soudržností. A právě seriál i kniha The Crown se zaměřují na různé aspekty královnina panování. 

Pro uvedení do spletitých vztahů královské rodiny hned na začátku knihy nalezneme výborně graficky zpracovaný rodokmen jak Windsorů, tak i Mountbatternů, který mapuje všechny členy od jejich narození až po úmrtí, uvádí jejich tituly a sňatková spojení. 
Přestože vyšly již dvě série, kniha se zaobírá pouze první řadou, tedy roky 1947-1956. Poválečná Anglie se vzpamatovává z druhé světové války, chaos pomalu ustupuje a mladá Alžběta se snaží dostát svým povinnostem. Jedna událost stíhá druhou. Svatba s Phillipem, její korunovace,...

V knize najdeme nepřeberné množství informací, ať už všeobecně známých, nebo ty, o nichž třeba ani netušíme. V devíti částech, do nichž je kniha rozdělena, se v každé z nich obsah obrací k jednotlivým dílům seriálu, doplňuje informace, vyvrací ty, které nebyly pravdivě podány, či je blíže dovysvětluje. 

Setkáváme se s různými osobnostmi, ať se samotnou královnou a jejími blízkými, ale i třeba s Winstonem Churchillem. Většina osob je doložena fotografiemi, skutečnými i seriálovými s nezbytnými popisky a zajímavostmi. Fotografie vůbec doprovází celou knihu, najdete jich zde velké množství s velmi kvalitním zpracováním.

The Crown je velmi kvalitní kniha, která dodává spoustu zajímavých faktů. Pro milovníky britské rodiny a samotného seriálu je nepochybně nezbytností, jelikož nám dává úžasný náhled do tohoto světa. 

Hodnocení: XXXXX

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Omega
Knihu můžete zakoupit ZDE



Žádné komentáře:

Děkuji za pár písmenek!

Používá technologii služby Blogger.