Dívka, která chtěla zachránit knížky | RECENZE

20:16

Neznám mnoho knih pro děti, které by v poslední době vycházely a hlavně splňovaly svůj jasný účel.  Ale kniha Dívka, která chtěla zachránit knížky právě naplňuje svůj význam ve všech smyslech, protože je to poetická, dokonce bych si dovolila tvrdit, že i netradiční, ojedinělá a úžasná kniha. Název, jak sám vypovídá, pojednává taktéž o knihách, což nepochybně přitáhne nejen dětské čtenáře, ale i jiné generace, které by si chtěly s dětmi tuto knihu přečíst.

Setkáváme se s hlavní hrdinkou Annou, téměř desetiletou dívenkou. Děsila se toho, že jednou vyroste a všechno kolem ní se pokazí. Jejím jediným potěšením se tak staly knihy, protože čtení pro ni bylo něco, co naprosto zbožňovala a co naplňovalo její dny. Proto trávila spoustu času v knihovně, kde si povídala s knihovnicí paní Monseovou, která ji nečekaně sdělí děsivou skutečnost. Anna nikdy nepřemýšlela, o tom, co se stane s knihami, které nikdo nečte a právě tento fakt jí knihovnice osvětlí. Knihy jsou ničeny. Pro Annu je něco takového naprosto nepochopitelné, proto se rozhodne je zachránit. 

Jestlipak víš,co se děje
v knihovně s knížkami,
které si nikdo nepůjčuje.
Ani Anna to nevěděla.
Ale když se to dozví,
už nemá na výběr.
Musí knihy zachránit.


Jenže jak zachránit tolik knih? Annu napadne jediné řešení, a tak započne její snaha o spasení knih.


Příběh je vyprávěn srozumitelným, poutavým až hravým způsobem. Grafická podoba textu připomíná styl básní, což je při čtení spíše plusem, než minusem. Také chybí jakékoli číslování stránek, což vytváří představu nekonečnosti a fantazie. Dospělému čtenáři zabere čtení pouze pár minut, takže kniha není vůbec časově náročnou záležitostí a bez problémů může být čtena před spaním. A díky svému stylu se Dívka, která chtěla zachránit knížky stává něčím, co budou mít děti rádi, čemuž přispívá i samotný námět knihy. Možná se může Anna jevit vyzrálejší vzhledem k jejímu věku, nicméně její rozumnost, soucitnost a laskavost přispívá k tomu, že v Anně děti nachází svoji hrdinku, kterou by chtěly napodobovat. 


Nebyla by to samozřejmě dětská kniha, kdyby neměla obrázky. Ty zaplňují každou stránku knihy. Jedná se o krásné ilustrace, které naprosto dokonale doprovázejí příběh a vytvářejí představu o světě Anny  Jejich autorkou je talentovaná ilustrátorka Lisa Aisato, která si nepochybně zaslouží mnohá ocenění, která za svou práci získala. 

Severskému autorovi Kausovi Hagerupovi se podařilo vytvořit milý příběh, který s sebou nese jisté ponaučení a uvědomění. Je to správná volba pro ty, kdo mají rádi knihy. A pokud si děti, které se k dílu dostanou, dosud nevypěstovali kladný vztah ke knihám, může v nich Dívka, která chtěla zachránit knížky vzbudit prvotní jiskru vedoucí k lásce ke knihám.

Za sebe bych knihu doporučila všem dětem, protože podobných knih se vyskytuje pomálu, alespoň tak kvalitních. V dnešní sobě si děti vybírají spíše jiné aktivity a knížkám věnuji pramálo času, proto by tato kniha mohla obrátit jejich myšlení a navést je na jinou cestu. Jak jinak začít milovat knihy, než tím, že zjistíte, jaký může být jejich nejhorší osud?


Hodnocení: X X X X X

 

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Omega.
Knihu můžete zakoupit zde.Žádné komentáře:

Děkuji za pár písmenek!

Používá technologii služby Blogger.